Datum vydání: 10.06.2013
Druhý díl miniseriálu o výběru silničního kola bude pojednávat o velice důležité součásti výbavy pro silniční cyklistiku – o tretrách a nášlapných pedálech, které vám umožní využít naplno vlastností, pro které si silniční kolo pořizujete.
Proč tretry a nášlapy?
Nášlapné pedály a jejich pevné spojení s tretrou umožňuje zabírat i při pohybu nohy směrem
vzhůru. Zvyšuje se tak efektivita jízdy. Při vynaložení stejné energie tak pojedete rychleji. A i o tom je hodně silniční cyklistika – o užívání si rychlé jízdy a velkých ujetých vzdálenostech.
Na silničním kole už se dávno nejezdí s klipsnami, s nášlapnými pedály se lépe manipuluje, zajišťují přesnou polohu nohy na pedálu i pevnou fixaci. V případě pádu nohu bezpečně uvolní z pedálu a jsou tak bezpečnější než klipsny.
Tretry vhodné na silniční kolo
Na silniční kolo jsou určeny speciální silniční tretry. Vyznačují hladkou podrážkou, která umožňuje jen krátkou „nouzovou“ chůzi.
Podrážka je neohebná a velmi tuhá, u nejlepších modelů karbonová, aby zajistila co nejlepší přenos sil od jezdce na pedály. Pamatujte si, že čím tvrdší podrážka, tím výkonnější model treter.
Silniční tretry Specialized Elite Road - black
Silniční tretry Specialized Elite Road - white
Silniční tretry jsou lehké a výborně odvětrané, často mají větrací otvory i v podrážkách.
Zapínají se většinou na pásky se suchými zipy a pásek s ráčnovou přezkou, nejlepší modely se pak stahují ocelovým lankem, které je ovládáno otočným kolečkem (tzv. BOA systém).
Mezi nejoblíbenější značky u nás patří cyklistické tretry Specialized, Northwave, Sidi nebo Lake.
Zvolte vhodnou velikost
Pro zajištění účinného přenosu sil do pedálů nestačí jen kvalitní a tuhá tretra, je rovněž nutné, aby bota dobře a pevně seděla na noze. Je tedy třeba vybrat správnou velikost. Tretra nesmí tlačit, ale zároveň se v ní nesmí noha nijak pohybovat.
Různé systémy nášlapných pedálů
Silniční nášlapné pedály nabízejí oproti MTB pedálům větší opěrnou plochu pro přenos síly do pedálů, proto se jejich zámky, neboli kufry, k podrážce tretry obvykle připevňují třemi a někdy i čtyřmi šrouby (u MTB treter je to dvěma šrouby).
Existuje několik systémů nášlapných pedálů, které se od sebe liší tvarem zámků. Tyto systémy nejsou vzájemně kompatibilní, proto se zámky vždy prodávají v balení s pedály, nikoliv s tretrami.
Pedály Crankbrothers Candy 1 Pedály Shimano 105 SPD SL
Z funkčního hlediska jsou rozdíly v tom, jak blízko se po nacvaknutí dostane noha k samotné ose pedálu (čím je blíže, tím efektivnější šlapání, ovšem tretry s hodně tuhou podrážkou tento rozdíl prakticky smazávají) či jaký stranový pohyb nohy pedál umožňuje (pro efektivní šlapání je žádoucí co nejmenší stranový nohy, ovšem například pro cyklisty s kloubními problémy je určitá vůle žádoucí).
K nejrozšířenějším systémům nášlapných pedálů na silniční kola patří Shimano SPD, Time, Look, Campagnolo nebo Speedplay.
Hmotnost pedálů
Jednotlivé modely pedálů se samozřejmě liší i použitými materiály, což se projeví zejména v jejich výsledné hmotnosti a také odolnosti. Čím lehčí a odolnější pedály, tím vyšší je samozřejmě také cena.
Další užitečné informace můžete nalézt v článku Jak vybrat pedály.
Kategorie: silniční
Pokud vás zlákaly krásy silniční cyklistika a potřebujete se trochu zorientovat ve vybavení pro tento sport, potom si určitě nenechte ujít náš trojdílný seriál. V prvním díle vám poradíme jak na výběr vhodného silničního kola.
Kategorie: MTB, cyklokros, dráhová, silniční
Třetí díl miniseriálu o výběru silničního kola se zaměří na výběr cyklistické helmy, bez níž byste optimálně neměli vyjíždět, a povíme si také něco o vhodném oblečení pro silniční cyklistiku.
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.
Více informacíberu na vědomí