Jak vybrat tu správnou sportovní kameru

Jak vybrat tu správnou sportovní kameru

Datum vydání: 01.12.2015

Sportovní kamery jsou v současné době velmi oblíbené zejména mezi mladými lidmi s aktivním životním stylem.

Jejich výhodou jsou velmi malé rozměry, malá hmotnost, relativně kvalitní obrazový záznam a odolnost vůči pádu, nízkým teplotám i vodě. Vhodné jsou pro natáčení akčních zážitků přímo z řídítek nebo přilby.

Kvalitní sada speciálních úchytů vám kameru dovolí připevnit téměř k jakémukoliv povrchu. Díky klesajícím cenám a velmi dobré skladnosti si sportovní kamery nepochvalují jen mladí lidé, ale kdokoliv, kdo má rád cestování a turistiku.
 
Akční kamery se kvalitou obrazu klasickým kamerám, které musíte držet v ruce nebo odkládat na stativ, nevyrovnají. Vlastníkovi to ale vynahrazují jedinečnými záběry z aktivit a míst, kam by vás brát klasickou kameru ani nenapadlo. Nevíte, jaká kritéria sledovat při nákupu sportovní kamery? Ve spolupráci s časopisem dTest vám poradíme, jak vybrat tu nejlepší.

Široký úhel záběru a efekt rybího oka

Sportovní kamery nemají optický zoom a často postrádají stabilizaci obrazu, která se hodí spíše pro záběry pořizované z ruky. S otřesy způsobenými při jízdě terénem či nárazy vln si ani kvalitnější stabilizátor příliš neporadí a pro kvalitu videa pořizovaného za těchto podmínek je stejně leckdy lepší stabilizaci vypnout.
 
Poznávacím znakem videozáznamu z akční kamery je široký úhel záběru a více či méně patrný efekt rybího oka. Přístroje většinou dovolují zvolit menší šířku záběru nebo různou frekvenci snímků za sekundu včetně záznamu efektivního zpomaleného videa za cenu nižšího rozlišení.

Připojení k mobilu a tabletu nebo displej

Sportovní kamery nenabízejí komfortní obsluhu jako klasické videokamery a mnohé ani nemají zabudovaný displej. Místo něj můžete v mnoha případech použít bezdrátově připojený mobil nebo tablet. Některé modely bez klasického náhledového displeje disponují alespoň jednoduchým stavovým displejem pro zobrazení základních informací o zvoleném režimu, času nebo stavu baterie. U kamer, které klasický displej mají, je pak třeba počítat s jeho omezenými rozměry a s tím související nižší kvalitou obrazu. Jasnou nevýhodou jsou přístroje, které nemají žádný displej ani možnost spolupráce s mobilním zařízením.

Příslušenství

Velmi důležitou roli hraje dostupné příslušenství: vodotěsné pouzdro, různé držáky a úchyty, dálkové ovládání, záložní baterie nebo volitelný displej. Před nákupem si ověřte, co je součástí balení a co vše si můžete v případě potřeby dokoupit.

Prioritou je kvalitní záznam

Při natáčení v exteriéru si z kamer testovaných časopisem dTest nejlépe vedly modely GoPro Hero4 a Sony HDR-AS200V. Nad ostatními vyčnívají svým přirozeně barevným a nadprůměrně detailním videem bez zjevných nedostatků. Nekvalitní přístroje při záznamu pod umělým světlem vykazují nepřirozené barvy, přeexponovaný obraz, kostičkování na hranách objektů nebo rušivé moaré.

Výdrž na jedno nabití

Některé kamery vydrží na jedno nabití natáčet až tři hodiny, Contour Roam3 dokonce o půl hodiny déle. Nejdražší verze oblíbeného výrobce GoPro Hero4 Black Edition se ale vybije již za krátkých 80 minut, zatímco levná verze GoPro Hero má více než dvounásobnou výdrž, což lze přičíst méně výkonnému procesoru.

Není Ultra HD jako Ultra HD

Na trhu jsou již k dostání sportovní kamery, které umožňují obrazový záznam v Ultra HD, které bývá označováno také jako 4K. Z přístrojů, které testoval časopis dTest, ho umožňuje model GoPro Hero4, Panasonic HX-A500, Rollei 7S WiFi a Sony FDR-X1000V. GoPro Silver Edition a Rollei v režimu 4K natáčejí pouze s frekvencí 15 snímků za sekundu, což za plnohodnotné Ultra HD považovat nelze. V praxi je takto nízká snímková frekvence jen stěží využitelná. Jde tedy spíše o marketingový tah. Dostatečně plynulé video vyžaduje alespoň 24 snímků za sekundu. Tedy tolik, kolik má klasický film. Nižší frekvence vede k viditelnému trhání obrazu, které je zvlášť patrné u scén obsahujících pohyb. A přesně takový typ záběrů budete sportovní kamerou točit nejčastěji. U zmíněné dvojice kamer je proto lepší zvolit režim 2,7K nabízející dvojnásobné rozlišení oproti Full HD.
 
Video pořízené v Ultra HD kvalitě je v porovnání s Full HD pochopitelně ostřejší a jemná kresba i míra zachycených detailů dokážou uchvátit. Pokud však Ultra HD televizor či monitor nemáte nebo překročíte určitou sledovací vzdálenost, naplno si toho stejně neužijete. Navíc je třeba brát v potaz i to, že video v rozlišení 4K zabere na paměťové kartě několikanásobně více prostoru než běžné vysoké rozlišení a zpracování záznamu klade vzhledem k většímu objemu dat výrazně vyšší nároky na výkon počítače. Ultra HD je zkrátka navzdory snahám výrobců zatím spíše jen zajímavost pro specifickou skupinu uživatelů a fanoušky nových technologií než něco, bez čeho byste nemohli žít. 

Zdroj: 
Srovnávací test outdoorových kamer, foto a text: TZ Ondřej Hubatka/allmedia4u.cz


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Remco Evenepoel zpět ve světové špičce!
19.04.2025 | Kategorie: silniční
Remco Evenepoel se po dlouhé rekonvalescenci z těžkého zranění vrátil mezi absolutní cyklistickou elitu.
Finiš Remca Evenepoela na Brabantse Pijl Final 2025 KM's
18.04.2025 | Kategorie:
Prague Bike Fest 2025: Adrenalin, technologie a zábava pro celou rodinu
18.04.2025 | Kategorie: ostatní
Třetí ročník největšího cyklistického svátku u nás Prague Bike Fest se uskuteční 26. a 27. dubna 2025.
Colnago V5Rs nastavuje nový standard závodních kol
17.04.2025 | Kategorie: silniční
Colnago V5Rs je nejnovější závodní silniční kolo z dílny legendární italské značky, které vzniklo ve spolupráci s týmem UAE Team Emirates.
První letošní reportáž seriálu Prima CUP je venku!
16.04.2025 | Kategorie:
V sobotu 12. dubna jsme odstartovali sezónu na skvělém závodě Decathlon Hradec Králové, který přilákal neuvěřitelnou tisícovku nadšených účastníků!
Tisícovka závodníků si užila úvodní závod Prima CUPu
15.04.2025 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP odstartoval letošní bikovou sezónu ve velkém stylu! První závod, který se uskutečnil v sobotu 12. dubna v Hradci Králové, přilákal tisícovku nadšených závodníků všech věkových kategorií.
Útok na Van der Poela během Paříž–Roubaix: Fanouškovi hrozí pokuta i vězení
15.04.2025 | Kategorie: silniční

Cyklista útok ustál a dojel si pro vítězství, ale případ má nyní dohru u policie a hrozí i soudní řízení.

Paříž-Roubaix 2025: Výsledky
13.04.2025 | Kategorie: silniční

Van der Poel tímto vítězstvím přidal osmý triumf v monumentálních klasikách a potvrdil svou dominanci v jarních závodech.

Paříž–Roubaix 2025: Kdy a kde sledovat
12.04.2025 | Kategorie: silniční
V neděli 13. dubna 2025 se uskuteční 122. ročník legendárního cyklistického závodu Paříž–Roubaix, známého jako „Peklo severu“.
Vif Eleven Head Cyklolive vstupuje do 15. sezony s velkými ambicemi
11.04.2025 | Kategorie: ostatní
Cyklistický tým má více než 120 závodníků všech věkových a výkonnostních kategorií. 
» více novinek a videí