Jízda na kole snižuje riziko onemocnění diabetem 2. typu

Jízda na kole snižuje riziko onemocnění diabetem 2. typu

Datum vydání: 30.03.2017

Rekreační cyklistika a dojíždění do práce podle dánské studie významně snižuje riziko onemocnění diabetem 2. typu.

Rozsáhlá a dlouholetá studie dánských vědců, kteří do svého výzkumu přizvali téměř pětinu celé dánské populace ve věkové kategorii 50-64 let, prokázala pozitivní vliv cyklistiky na snižování rizika diabetu. 

Již dříve byl deklarován blahodárný vliv pravidelné jízdy na kole na náš kardiovaskulární systém, redukci váhy apod., nicméně identifikace přímé korelace mezi cyklistikou a snižováním rizika diabetu je novinkou. 

Podle studie bylo u lidí, kteří začali s cyklistou ve středním či pokročilejším věku, zjištěno o 20 % nižší riziko onemocnění diabetem, než u těch, kteří jezdit nezačali. A čím více budete jezdit, tím prý lépe, přičemž nejlépe dopadli lidé, kteří na kole jezdí celý rok. Ti dle studie předcházejí riziku více, než sezonnní cyklisté, kteří tento handicap nedoženou ani větším počtem najetých kilometrů v určitém období. 

Zdroj: Rasmussen, Martin G. et al. "Associations Between Recreational And Commuter Cycling, Changes In Cycling, And Type 2 Diabetes Risk: A Cohort Study Of Danish Men And Women". PLOS Medicine 13.7 (2016): e1002076. Web.

 

Příspěvek sdílený Pia (@typeonepia),


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Remco Evenepoel zpět ve světové špičce!
19.04.2025 | Kategorie: silniční
Remco Evenepoel se po dlouhé rekonvalescenci z těžkého zranění vrátil mezi absolutní cyklistickou elitu.
Finiš Remca Evenepoela na Brabantse Pijl Final 2025 KM's
18.04.2025 | Kategorie:
Prague Bike Fest 2025: Adrenalin, technologie a zábava pro celou rodinu
18.04.2025 | Kategorie: ostatní
Třetí ročník největšího cyklistického svátku u nás Prague Bike Fest se uskuteční 26. a 27. dubna 2025.
Colnago V5Rs nastavuje nový standard závodních kol
17.04.2025 | Kategorie: silniční
Colnago V5Rs je nejnovější závodní silniční kolo z dílny legendární italské značky, které vzniklo ve spolupráci s týmem UAE Team Emirates.
První letošní reportáž seriálu Prima CUP je venku!
16.04.2025 | Kategorie:
V sobotu 12. dubna jsme odstartovali sezónu na skvělém závodě Decathlon Hradec Králové, který přilákal neuvěřitelnou tisícovku nadšených účastníků!
Tisícovka závodníků si užila úvodní závod Prima CUPu
15.04.2025 | Kategorie: MTB
Seriál Prima CUP odstartoval letošní bikovou sezónu ve velkém stylu! První závod, který se uskutečnil v sobotu 12. dubna v Hradci Králové, přilákal tisícovku nadšených závodníků všech věkových kategorií.
Útok na Van der Poela během Paříž–Roubaix: Fanouškovi hrozí pokuta i vězení
15.04.2025 | Kategorie: silniční

Cyklista útok ustál a dojel si pro vítězství, ale případ má nyní dohru u policie a hrozí i soudní řízení.

Paříž-Roubaix 2025: Výsledky
13.04.2025 | Kategorie: silniční

Van der Poel tímto vítězstvím přidal osmý triumf v monumentálních klasikách a potvrdil svou dominanci v jarních závodech.

Paříž–Roubaix 2025: Kdy a kde sledovat
12.04.2025 | Kategorie: silniční
V neděli 13. dubna 2025 se uskuteční 122. ročník legendárního cyklistického závodu Paříž–Roubaix, známého jako „Peklo severu“.
Vif Eleven Head Cyklolive vstupuje do 15. sezony s velkými ambicemi
11.04.2025 | Kategorie: ostatní
Cyklistický tým má více než 120 závodníků všech věkových a výkonnostních kategorií. 
» více novinek a videí