Datum vydání: 25.08.2012
Ve správnou dobu na správném místě. Z tohoto hesla mohou mít naše CykloNovinky hned dvojnásobnou radost. Nejen, že náš redakční kolega Patrik Pátek ze středeční Giant ligy připravil řadu zajímavých fotek z nepříjemného pádu několika cyklistů, ale navíc byl první, kdo jednomu z nich poskytl první pomoc před příjezdem rychlé záchranné služby. Jelikož CykloNovinky ukazují cyklistickou realitu ze všech směrů, nemohli jsme nechat ani tento čin bez povšimnutí.
„Občas se stane, že se člověk nachomýtne u takové mely. Zvlášť u cyklistiky to není úplně neobvyklé. Někdy se všichni hned zvednou a je po všem, jindy je pád horší. Tady to byla ta druhá varianta,“ podotkl Patrik Pátek, autor projektu PatRESS.cz, který jak řekl, letos byl na Giant lize dvakrát a vždy si odnesl podobný zážitek. „Je to blbý, ale je to tak. Vždycky jsem byl u pádu a volal záchranku. Tentokrát volala přítelkyně, protože já už měl ruce od krve. Radek Bečka mi pak škodolibě řekl, abych tam už raději nejezdil,“ usmál se Pátek.

Jak Patrik Pátek přiznává, není to poprvé a zřejmě ani naposledy, co je první u raněného. Co ho ale žene k tomu, že raději položí drahý foťák a zatímco jiní jen přihlížejí, on se rozhodne pomoci? „Cítím v sobě jakousi povinnost nebo možná je to strach, že někdo jiný tomu postiženému spíš ještě víc ublíží. Většina lidí první co udělá, tak s postiženým nesmyslně hýbe a nejraději by ho hned utopila v jonťáku. Raněným se zásadně pít nedává. Faktem je, že mám výhodu v tom, že jsem na vejšce studoval anatomii a fyziologii a navíc jsem akreditovaný zdravotník, z čehož už plyne jakási povinnost, ačkoli s akcí mnohdy nemám nic víc společného, než kterýkoli jiný kolemjdoucí,“ vysvětlil Patrik Pátek, když současně připomněl: „Lidé mají kolikrát zbytečný strach. Bojí se krve, ale přitom u té je nejdůležitější, aby se jí zbytečně moc nevylilo na silnici. Častokrát nejde o žádné hrdinské činy. Vy neléčíte, to je na doktorovi, kterého zavoláte. Vy mu jen připravíte co nejlepší výchozí pozici, pro jeho práci a dáte mu podstatné informace o stavu a situaci. Sami si vzpomeňte, že pokud jste někdy byli na místě raněného, tak jste především chtěli slyšet, že to bude dobrý a hlavně, že se o vás někdo odborně postará. Hlavně žádné vyšilování, ať už je stav jakýkoli.“

Tentokrát pád na Giant lize nejvíce odnesl cyklista Filip Skočovský, kterého bylo třeba nejdříve potřeba uchránit před projíždějícím pelotonem, protože jezdci dál na okruhu naplno závodili, ačkoli z Filipovy hlavy teklo poměrně dost krve – na silnici byla brzy kaluž. K tomu měl ošklivě potlučené rameno a kyčel. Později přiběhl lékař závodu, ale to už byla na cestě sanitka, protože bylo jasné, že Filip bude muset na šití a odborné vyšetření, které nakonec odhalilo zlomeninu lopatky. „Filip mi pak volal, že jsem prakticky jediný, koho si pamatuje a že by mi chtěl poděkovat. Takové gesto je dnes poměrně výjimečné, takže si ho moc vážím. Jsem ale především rád, že se vlastně nic vážnějšího nestalo a Filipovi přeji, aby se rychle uzdravil a mohl se zase posadit na kolo,“ dodal Patrik Pátek, který je stejně jako CykloNovinky velkým propagátorem nošení helem i mezi amatérskými jezdci. „Dvakrát v životě jsem autu hlavou rozbil čelní sklo. Kdybych helmu neměl, určitě bychom se takhle bavit nemohli. Proto razím heslo, že i každá ženská je krásnější s helmou na hlavě, než s rozkřáplou hlavou bez ní a na to by se mělo myslet,“ uzavřel naše povídání Patrik Pátek.
Foto PatRESS.cz a cyclist.cz
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.
Více informacíberu na vědomí