Když ruští hackeři zveřejnili případ Bradleyho Wigginse asi netušili, že tím otevřou příslovečnou pandořinu skříňku de facto celé britské cyklistiky. Ona aféra kolem Wigginse, který si navzdory svým veřejným prohlášením a obsahu autobiografie, nechával injekčně aplikovat látky k údajné léčbě alergie a to díky třem zdravotním výjimkám od UCI (shodou okolností vždy před nejdůležitějšími závody jeho sezony a léčba probíhala látkami s prokazatelným vlivem na zvýšení výkonnosti), totiž vyprovokovala další otázky a nová zjištění.
Před několika dny se totiž v britských médiích vynořila informace o tom, že byl Wigginsovi v roce 2011 exkluzívně prostřednictvím kouče britské reprezentace Simona Copa dopraven neznámý balíček léků do Francie, kde v ten den Wiggins vyhrál Criterium du Dauphiné. To bylo mimochodem dva týdny předtím, než mu byla udělena první výjimka pro užití jinak zakázané látky triamcinolonu.
Vrcholný manažer stáje Sky, Sir David Brailsford, se při vysvětlení tehdejší události opíral o tvrzení, že Cope jel do Francie za další britskou reprezentantkou, Emmou Pooleyovou. Nicméně ta se proti tomu ohradila slovy, že v onen den vůbec nebyla ve Francii, nýbrž ve Španělsku. Wiggins měl navíc mít po podiovém ceremoniálu privátní sezení v týmovém voze s dr. Richardem Freemanem, tedy s tím, kdo britskému cyklistovi poté sepsal žádost o zdravotní výjimku (TUE).
Další díl do nešťastné mozaiky obrazu britské cyklistiky navíc nedávno přidal Jonathan Tiernan Locke - bývalý jezdec týmu Sky a britský reprezentant, který si nyní odpykává trest za nepřiměřené hodnoty v biologickém pase. Ten se nechal slyšet, že na mistrovství světa v roce 2012 v nizozemském Valkenburgu se v rámci reprezentačního týmu před závody hromadně rozdával lék na tišení bolesti tramadol (opiát, který zatím není zakázaný, ale WADA to zvažuje). Na svědomí to měl mít právě doktor Freeman, který tehdy působil oficiálně v týmu Sky, dnes už v reprezntaci. Freeman za těchto okolností letos raději ani neodcestoval s reprezentačním týmem do Kataru, kde britskému týmu vypomůže oficiální lékařský tým UCI...
Zarážející je v této věci také relativní mlčenlivost činovníků britského svazu a hlavně pak jindy velmi výřečného Brailsforda, z jehož strategie "marginálních zisků" si nyní fanoušci spíše utahují. Týmu Sky za této situace navíc vůbec neprospívá fakt, že odmítl členství v dobrovolném uskupení profesionálních týmů bojujících za čistou cyklistiku - MPCC (Mouvement Pour un Cyclisme Credible). Členové tohoto hnutí (V rámci World Tour je jich jen osm - AG2R La Mondiale, Cannondale Pro Cycling, Dimension Data, FDJ, Giant - Alpecin, IAM Cycling a Lotto Soudal) se totiž mimo jiné zavazují, že v případě nutnosti léčby cyklisty kortikosteroidy, je dotyčnému osm dní zakázáno závodit. Brailsford se Sky před lety odmítli členství s tím, že mají svou vlastní strategii...
Přes všechny události posledních týdnů je ale stále potřeba mít na paměti, že výše zmíněné praktiky, ať se skutečně udály, či nikoliv, byly a jsou v soudalu se současnou legislativou UCI. To ale nic nemění na faktu, že pravidla ohledně zdravotních výjimek podle většiny odborníků musí být přepracována tak, aby znemožnila dosud očividně lákavému a nepříliš složitému zneužití ve prospěch závodníka. Jsou tu však i tací, kteří na těžkopádnou UCI nečekají a rozhodli se dobrovolně začít s reformou sami u sebe - skrze hnutí MPCC.
Foto: Team Sky