Odpočinek po závodní sezóně

Odpočinek po závodní sezóně

Datum vydání: 14.10.2017

Jaký je váš názor na posezonní odpočinek, k čemu je dobrý, jak odpočívají vaši svěřenci, ​je nějaký rozdíl mezi odpočinkem sportovce vozíčkáře a sportovce „chodícího“?

Tuto otázku, jež je aktuálně mezi sportovci velmi skloňovaná, dostal Viktor Zapletal ve své tréninkové poradně na stránkách České asociace tělesně handicapovaných sportovců, podívejme se tedy, co reprezentační trenér bikerů a handicapovaných sportovců po sezoně radí.

Dotazů, „co dělat na podzim a jak odpočívat“ dostávám velmi mnoho a tak se v této poradně pokusím uspokojivě odpovědět na dotazy nejčastější. 

Letním sportům pomalu končí sezóna a přichází období klidu, které je ovšem velmi důležité pro vaši další sportovní přípravu. Obecně platí, že odpočinek je stejně důležitou součástí tréninku, jako trénink samotný a není rozdíl, jestli jste sportovec vozíčkář či ne.
 
Osobně doporučuji využít krásných dní babího léta k objemovému, klidnému tréninku. Bavit se svým sportem, bez závodního stresu a odpočinkovou fázi zařadit do programu až později, ideální je říjen či přelom října a listopadu. Odpočinek by měl být dlouhý přibližně 10 – 14 dní a věřte, že je pro váš organismus velmi důležitý, nic neztratíte ze své výkonnosti, tělo se zklidní a zregeneruje. 

Nezanedbatelná je i složka psychická. Musíte dostat novou chuť do tréninku, ostatně uvidíte sami, jak vás to po 10 dnech „nicnedělání“ bude táhnout zpět na trénink.
 

Pokud jste prodělali v sezóně nějaká zranění či vás čeká nevyhnutelný lékařský zákrok, naplánujte jejich doléčení a řešení právě do dní odpočinku. Řada sportovců volí ve fázi odpočinku promyšlenou regenerační terapii – lázně. Ovšem doporučuji vyzkoušet a o procedurách se poradit s odborníkem. Ne každému lázně vyhovují.

Občasná je i forma aktivního odpočinku, kterou ale doporučuji jenom zkušeným závodníkům, kteří dokonale znají svůj organizmus a mají zavedený tréninkový a závodní systém. 

Částečně tak „odpočívá“ i Jirka Ježek, kterého dost často doslova sundávám v říjnu z kola. Vím, že vás hodně zajímá, jak regenerují moji nejlepší svěřenci. Především si regeneraci určují sami, podle potřeby svého těla. Jejich celoroční trénink je koncipovaný k několika vrcholovým fázím během sezóny a před těmito významnými závody absolvují vždy individuální tréninkový mikrocyklus, ve kterém je zařazená i fáze odpočinková. Výsledkem je tedy to, že na konci sezóny nejsou tak unaveni.
 
Koncem září, po silniční sezóně zařazují obvykle několikadenní odpočinkovou fázi, na kterou pak naváží dalším a delším odpočinkem v průběhu října.

Doporučuji, zaměřit se po sezóně na několik důležitých skutečností:


1) analyzovat svou závodní sezónu se svým trenérem, uvědomit si úspěchy a nezdary, abyste mohli odstranit nevhodné a posílit žádoucí 
2) stanovit si cíle na další rok, reálné, nicméně vysoké
3) hlídat si během odpočinkové fáze svou váhu
4) naplánovat si důkladně další trénink a sezónu
5) uvědomte si, že odpočinek je základem pro vaše další tréninkové měsíce, kdy budete budovat především svou celkovou kondici a posilovat tělo. A na to musíte být odpočinutí.
6) „nepřepalte“ přechod z odpočinkové fáze zpět do tréninku. Začněte trénovat pomalu, postupně přidávejte větší dávky. V plném tréninkovém zatížení byste měli být až po 14 dnech po ukončení volna.
 
Zdroj: CATHS / Viktor Zapletal, foto: O. Littera a F. Švestka

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 






Reklama 


Aktuální novinky a videa

700 startujících v úvodním závodě ŠKODA Pražského MTB poháru v Motole!
01.04.2025 | Kategorie: MTB
Více než 700 startovních registrací evidoval online systém pro úvodní dva závody ŠKODA Pražského MTB poháru 2025 v olympijském cross-country.
Turek slaví vítězství ve Velké Bíteši a ATT zkompletoval hattrick
01.04.2025 | Kategorie: silniční
Tradiční jarní klasika Velká Bíteš Brno Velká Bíteš odstartovala domácí silniční sezónu 2025 ve velkém stylu.
FOX 2026 34 SL - bezkonkurenční schopnosti pro moderní XC
31.03.2025 | Kategorie: MTB
Fox nově definuje možnosti horských kol s nízkým zdvihem a představuje zcela nový model 34 SL.
Canyon Neuron:ON AL – dostupný a schopný trailový e‑bike, který demokratizuje výkon
31.03.2025 | Kategorie: MTB
Canyon Neuron:ON AL je nový model elektrického horského kola s hliníkovým rámem a špičkovým pohonem Bosch Performance Line CX. 
Van der Poel ovládl E3 Saxo Classic 2025 suverénním sólem
29.03.2025 | Kategorie: silniční
Mathieu van der Poel potvrdil svou roli hlavního favorita a ve 41. ročníku klasiky E3 Saxo Classic předvedl dominantní výkon.
SRAM útočí na Shimano novými mechanickými T-Type sadami
27.03.2025 | Kategorie: MTB
Americký SRAM opět ukazuje, že konkurence ve světě cyklistických pohonů nikdy nespí. 
Pogačar mění plány: Místo E3 a Gent-Wevelgemu pojede Paříž-Roubaix
26.03.2025 | Kategorie: silniční
Tadej Pogačar opět překvapuje. Místo tradičních belgických klasik E3 Classic a Gent-Wevelgem si poprvé v kariéře vyzkouší legendární Paříž-Roubaix.
Úvodní závod ŠKODA Pražského MTB poháru v Motole se uskuteční 29. a 30. března
24.03.2025 | Kategorie: MTB
Sobota a neděle 29. a 30. března otevře domácí závodní scénu olympijského XCO v pražském Motole, kde se uskuteční úvodní dva závody již 13. ročníku volnočasového seriálu horských kol pro všechny věkové a výkonnostní kategorie cyklistů, včetně cyklistů s handicapem, ŠKODA Pražský MTB pohár 2025.
Chloé Dygert na Milan-San Remo s unikátním Aeroad CFR
24.03.2025 | Kategorie: silniční
Speciální MyCanyon lakování od světově uznávané italské umělkyně.
Nový Canyon Exceed je nejvšestrannější XC na trhu
24.03.2025 | Kategorie: MTB
Canyon přichází s novou generací modelu Exceed – legendárního závodního hardtailu, který dostal modernější geometrii, lepší komfort a více úložného prostoru.
» více novinek a videí