Energetické drinky. Mají nějaké výhody? (část II.)

Energetické drinky. Mají nějaké výhody? (část II.)

Datum vydání: 08.07.2015

Jak a kdy energetické drinky a stimulanty využívat? Předem je třeba upozornit na jejich nadměrnou a neuváženou spotřebu až zneužívání.

Při chronickém užívání kofeinu i jiných stimulantů snadno dochází ke vzniku tolerance. Pro vyvolání stejné intenzity účinků je třeba přijímat stále vyšší dávky. Dobře patrné je to u chronických konzumentů kávy, kdy vypití jednoho šálku vyvolá v organismu podstatně menší odezvu než u člověka s minimálním příjmem kofeinu. Ú

plně stejnou reakci těla nacházíme u energetických drinků. Budete-li si denně dávat jednu, dvě plechovky či ampulky, brzy se dopracujete k minimálnímu stimulačnímu účinku. V okamžiku, kdy budete potřebovat skutečně nakopnout, běžná dávka nápoje či přípravku se na vás nijak nepodepíše.

Zacházejte tedy se stimulanty (i s kávou, kolovými nápoji) obezřetně. Není-li jich bezpodmínečně třeba, nekonzumujte je. „Schovávejte“ si je pro výjimečné situace – závody, těžké tréninky, náročné duševní zatížení, popř. povzbuzení za volantem. Neotupělé buňky CNS, které nejsou denně bombardovány stimulačními sloučeninami, vykazují vysokou citlivost k jejich působení. V ojedinělých případech můžeme ve spojitosti s energy drinky hovořit až o závislosti. Organismu navyklému na dlouhodobé užívání „externích“ stimulantů, nestačí běžné koncentrace tělu vlastních. Proto, aby se člověk cítil svěží, zůstal „při životě“, musí si dopřát svoji každodenní „dávku“. Pokud tělu nedopřeje pravidelnou porci stimulantů, mohou se vyskytnout doslova abstinenční příznaky (bolesti hlavy, únava, skleslost či naopak podrážděnost, poruchy činnosti zažívacího traktu).

Ve spojitosti s podporou fyzickou výkonu je vhodné „aplikovat“ stimulační přípravky asi 15-30 minut před zahájením činnosti. U výrobků s převahou guarany je třeba vypít drink či ampulku již 60-90 min před vyjetím (pomalejší nástup účinku guarany). Trvá-li výkon déle než dvě hodiny, je možné využít další dávky kolem 2/3-3/4 závodu, tréninku. V této fázi je však třeba orientovat se na výrobky s obsahem „rychlého“ kofeinu, který se postará o bleskové nabuzení a vzpruhu. Nikdy neužívejte energy drinky po výkonu. Pocitově vám sice pomohou lépe snášet únavu, ale svými stimulačními účinky znemožňují uklidnění nervové soustavy a tím celého organismu. Pod jejich vlivem dochází k narušení regeneračních procesů těla. Svými močopudnými účinky oddalují obnovu tělních tekutin ztracených v průběhu fyzické činnosti.

Dle individuální senzitivity k stimulačním látkám přítomných v energetických nápojích a ampulích nepřekračujte vhodnou jednorázovou i celodenní dávku. Při užití vyšších množství stimulantů může dojít k rozvoji celé řady vedlejších účinků. Nejčastěji se jedná o nadměrnou excitaci organismu, předrážděnost, třes, nervozitu, srdeční palpitace, arytmie, zvýšení krevního tlaku, rozrušení žaludku a střevní činnosti, zvýšenou diurézu (nadměrné močení), nespavost, úzkost.

Výrazné vyplavení stresových hormonů způsobí vazokonstrikci (zúžení cév), která se projevuje snížením prokrvení periferních částí těla – studené ruce a chodidla. Nebezpečný je efekt vazokonstrikce na věnčité tepny u pacientů s anginou pectoris.

Ve spojitosti s provozováním sportovních aktivit může účinkem vyšší diurézy mnohem snadněji docházet ke vzniku dehydratace organismu. Proto je třeba energetické nápoje kombinovat s dostatečným příjmem tekutin (voda, ovocné šťávy, iontové nápoje). Zmínit je třeba také riziko užívání energy drinků v kombinaci s alkoholem. Nabuzení organismu stimulanty „maskuje“ tlumící efekt a účinky alkoholu. Osoba konzumující energetické nápoje je schopna při „nakopnutí“ vypít více alkoholu, jehož nadměrné množství se negativně podepíše na mnoha tělesných funkcích.

Racionální užívání energetických nápojů a stimulačních přípravků nepředstavuje u zdravých dospělých jedinců žádné nebezpečí. Jejich konzumace se však nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem, pacientům s hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční a ostatními chorobami kardiovaskulárního systému.

 
Tab-c-1-srovnani-obsahu-hlavnich-slozek-energetickych-drinku-u-nekterych-vyrobku.bmp
 
Tab-c-2-srovnani-obsahu-hlavnich-slozek-energetickych-ampuli-u-nekterych-vyrobku.bmp
Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz

Přiložené soubory

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 



Reklama 

Reklama 


Reklama 


Aktuální novinky a videa

Nová sada SRAM Red AXS má novou ergonomii, vylepšené řazení a nižší hmotnost
16.05.2024 | Kategorie: ostatní, silniční
SRAM představil svůj nejnovější model cyklistické sady, SRAM Red AXS 2024. Tento model přináší řadu vylepšení a inovací, které posouvají hranice toho, co je možné od cyklistické sady očekávat.
Přilba Catlike Yelmo Mips
16.05.2024 | Kategorie: ostatní
Nový model Catlike Yelmo MIPS zvyšuje svůj výkon díky osvěženému designu.
Škoda Auto Dolní Morava startuje 8. června
14.05.2024 | Kategorie:
Dolní Morava se stane již po šesté dějištěm seriálu horských kol Prima CUP a jak už zde bývá zvykem, cyklistika nebude pouze jedinou možností, jak si užít druhý červnový víkend.
Evropský šampionát horských kol: Kryštof Bažant vybojoval stříbrnou medaili
13.05.2024 | Kategorie: MTB
Páteční program na evropském šampionátu horských kol nabídl divácky atraktivní štafetové závody. O titul se mezi sebou popraly národní týmy v čele s Itálií, která si odnesla zlato.
Objevte kouzlo cyklistiky na závodě ČEZ Sázava
13.05.2024 | Kategorie: MTB
15. června se ve středočeské Sázavě sejde několik stovek bikerů, aby společně odstartovali 24. ročník závodu ČEZ Sázava. Jeden z nejznámějších MTB závodů u nás nabízí osvědčené trasy, které baví nejen sportovním zážitkem, ale i nezapomenutelnými výhledy.
» více novinek a videí