Gainery ve výživě cyklistů

Gainery ve výživě cyklistů

Datum vydání: 29.01.2017

Gainery jsou ideálním prostředkem pro doplnění sacharidových zásob a lehce stravitelných bílkovin.

Slovo „gainer“ nejčastěji uslyšíte ve společnosti kulturistů a sportovců zaměřených na sílu a rychlost. Na první pohled bychom skutečně těžko očekávali smysluplnost užívání přípravků, které podporují nárůst hmotnosti a aktivní tělesné hmoty (anglicky „to gain“ – nabrat) u cyklistů, běžců či jiných, vytrvalostně orientovaných sportovců. Snahou je být přece co nejlehčí… Kupodivu však i z gainerů mohou mít vytrvalci užitek.

S označením „gainer“ skutečně přišli kulturisté, kterým proteino-sacharidové přípravky pomáhají zastavit katabolické procesy způsobené předcházejícím tréninkovým nasazením a umožňují nastartovat regeneraci organismu a růst svalové tkáně. Podobné cíle však mají i vytrvalostní sportovci. Vlivem dlouhotrvající a často i intenzivní zátěže dochází k výraznému vyčerpání svalového a jaterních glykogenu. Glykogen (zásobí forma glukózy) představuje zásadní zdroj energie pro všechny intenzivní krátko i dlouhodobé pohybové aktivity.

Chceme-li podat co nejlepší fyzický výkon je značně výhodné, zahajovat jej s plnými glykogenovými zásobami. Gainery, přesněji řečeno proteino-sacharidové přípravky, jsou ideálním prostředkem pro doplnění sacharidových zásob a lehce stravitelných bílkovin.
 
Hovoříme-li o první výživě po absolvování tréninku, je nezbytné v tuto dobu dodat tělu „rychlé“ sacharidy a bílkoviny v přibližném poměru 4:1 ve prospěch sacharidů. Právě tento poměr většina gainerů splňuje. Typické množství sacharidů ve 100 g práškového koncentrátu je 55-75 g. Zastoupení sacharidů se může výrobek od výrobku lišit. Využíváme-li gaineru po tréninku, je výhodné, pokud je složen především z cukrů s vysokým glykemickým indexem – glukózou a maltodextriny. Vedle těchto „super rychlých“ sacharidů se v přípravcích nachází také další jednoduché cukry se střední a nižší hodnotou GI – sacharóza, isomaltulóza, laktóza a fruktóza, jež uvolňují energii pozvolněji. 
 
Přítomnost rychlých cukrů je však po zátěži stěžejní. Čím rychleji se po vypití gaineru obsažené sacharidy dostanou do krve, tím dříve a efektivněji zarazíme štěpení energetických zásob a naopak nastartujeme proces resyntézy svalového (a jaterního) glykogenu – nejdůležitějšího paliva, které budeme potřebovat v příští tréninkové jednotce. Při časném zahájení novotvorby glykogenových zásob po tréninku, jsme schopni dosáhnout glykogenové superkompenzace – vyčerpané svalové buňky si dokážou uskladnit ještě větší množství glukózy, než tomu bylo před započetím tréninku. Pomocí správně připraveného roztoku jsme schopni poskytnout organismu glukózu snadněji a mnohem rychleji než formou tuhé stravy. Proto by první výživa po výkonu měla být právě v podobě tekuté.

Mnoho experimentálních studií prováděných na sportovcích potvrdilo, že k zajištění dokonalé regenerace organismu a nastartování anabolických reakcí po zátěži je výhodné k sacharidům přidat také malé množství bílkovin bohatých na esenciální aminokyseliny (ze všeho nejvíce leucinu, izoleucinu, valinu – tj. větvených AK – BCAA) a glutamin. Protože potřebujeme aminokyseliny dostat do krevního oběhu co nejdříve, opět je výhodné, aby pocházely z „rychlých“ zdrojů. Mezi nejrychlejší proteinové zdroje patří sérové mléčné bílkoviny – bílkoviny pocházející ze syrovátky. Velmi výhodné je, když jsou v gainerech přítomny také bílkoviny již částečně naštěpené – ve formě hydrolyzátů. V takové podobě dosáhnout aminokyseliny krevního oběhu opravdu velmi rychle. Aminokyseliny využije organismus pro opravu a syntézu svalových bílkovin i podporu imunitních funkcí. Přítomnost rychlých sacharidů stimuluje vylučování inzulínu do krevního oběhu, který doslova cpe glukózu a aminokyseliny do vyčerpaných svalových buněk. Cukry tak pomáhají nejen k resyntéze glykogenu, ale také k lepšímu zužitkování aminokyselin.

V gainerech se nachází rovněž malé množství tuků. Většinou se jedná o 1-5% obsahu. Tuky v první fází po ukončení tréninku nejsou zásadní. Naopak jejich přítomnost ve vyšším množství zhoršuje stravitelnost přípravku a zbytečně zpomaluje trávení a resorpci sacharidů a bílkovin. Výhodné však může být zastoupení mastných kyselin se střední délkou uhlíkatého řetězce. MCT se vstřebávají podstatně rychleji a přináší další alternativní zdroj energie vyčerpanému organismu.

Proteino-sacharidové přípravky obsahují také základní minerální a stopové prvky a vitamíny. Za zmínku stojí vyšší obsah draslíku, kterého je třeba při budování glykogenových zásob.

Chceme-li mít z gainerů co největší užitek, je nezbytné výsledný koktejl správně naředit. Aby se živiny obsažené v nápoji co nejrychleji natrávili a vstřebali, je důležité, aby připravený roztok nepřekračoval 8-10% koncentraci. Například po dvouhodinovém cyklistickém tréninku je dobré přijmout 40-60 g prášku, který je třeba rozpustit do minimálně 400-600 ml vody. Práškový koncentrát je nezbytné rozpouštět ve vodě, ne v mléce. Použitím mléka dojde zhoršení stravitelnosti a především výraznému zpomalení proteino-sacharidového koktejlu. Optimální dobou k užití gaineru je období 10-20 minut po ukončení zátěže. Gainery lze využít také jako dodávku energie před plánovanou fyzickou aktivitou. Je-li koktejl konzumován samostatně, může být aplikován ještě 45-90 minut před počátkem tréninku či závodu.


Zdroj: Mgr. Vlastimil Chadim - nutricoach.cz

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


‎ 
Reklama 




Reklama 


Aktuální novinky a videa

Canyon představuje speciální edici Speedmax CF SLX inspirovanou závodem Challenge Roth
26.11.2024 | Kategorie: silniční
Jako oficiální cyklistický partner Challenge Roth Canyon uvádí na trh model Speedmax CF SLX Road to Roth.
AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (25.11-1.12.2024)
25.11.2024 | Kategorie: akce týdne
Tento týden přinášíme speciální akci zaměřenou pouze na jeden produkt, a to na držáky od českého výrobce Hooksy.
Světový pohár v cyklokrosu odstartoval v Antverpách: Dominance domácích a skvělý výkon Boroše
25.11.2024 | Kategorie: cyklokros
První závod Světového poháru hostily belgické Antverpy, které nabídly vzrušující podívanou na těžké trati.
Zlepšete svůj výkon s WHOOP
25.11.2024 | Kategorie: ostatní
Každodenní výkon vyžaduje komplexní vztah mezi vaší fyzickou námahou, psychickou zátěží a regenerací. Pochopit své zdraví a kondici na této úrovni bylo nemožné – až doposud.
Zemanová vynechává úvodní díly Světového poháru v cyklokrosu
22.11.2024 | Kategorie: cyklokros
Letošní ročník elitního seriálu v cyklokrosu startuje už tuto neděli 24. listopadu. Na trati v Antverpách se ale bohužel nepředstaví současná česká jednička Kristýna Zemanová.
Konec českého týmu Canyon Sidi a odchod Stoška do Španělska
21.11.2024 | Kategorie: MTB, ostatní
Včera Kristián Hynek oznámil, že v příštím roce se jméno jeho celku na startovním poli již neobjeví.
Nové dobíjecí stanice podporují cyklisty i turistický ruch
20.11.2024 | Kategorie: ostatní
Město Bystřice pod Hostýnem podniklo další krok směrem k udržitelné dopravě a podpoře čisté mobility. V klíčových lokalitách města byly instalovány dvě dobíjecí stanice pro elektrokola od společnosti IONT tech, předního českého výrobce chytrých řešení pro čistou mobilitu.
České cyklokrosové naděje zářily na evropském šampionátu na Slovensku!
19.11.2024 | Kategorie: cyklokros
Šamorín se stal dějištěm velkého úspěchu českých mladých cyklokrosařů. Na evropském šampionátu, který se konal na Slovensku, zazářily české barvy a dovezly si celou řadu cenných kovů.
AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (18.11-24.11.2024)
18.11.2024 | Kategorie: ostatní, akce týdne
Připravili jsme pro vás přehled nejlepších slevových akcí, které tento týden cyklistika nabízí!
Jakub Otruba přestupuje do Caja Rural. Ve španělském týmu podepsal roční kontrakt
16.11.2024 | Kategorie: silniční
Český cyklistický talent Jakub Otruba, dosavadní člen týmu ATT Investments, udělal výrazný krok ve své kariéře.
» více novinek a videí

Reklama ►