Datum vydání: 06.04.2025
Slovinský cyklista Tadej Pogačar dosáhl dalšího historického milníku. Podruhé v kariéře ovládl slavný monument Kolem Flander a zařadil se tak mezi několik málo jezdců moderní éry, kteří dokázali tento legendární závod vyhrát vícekrát. Šestadvacetiletý fenomén týmu UAE Team Emirates – tentokrát v duhovém dresu mistra světa – předvedl na belgické klasice strhující výkon, korunovaný rozhodujícím útokem na Oude Kwaremont osmnáct kilometrů před cílem. Do Oudenaarde dorazil osamocen s náskokem téměř jedné minuty a potvrdil tak svou dominanci.
Napínavý průběh a týmová bitva
Závod odstartoval ve vysokém tempu a už od prvních kilometrů byl plný útoků i nepříjemností. Brzy se vytvořil silný únik s favority jako Tiesj Benoot, Stefan Küng nebo Filippo Ganna. Ve stíhací skupině ale byli i jezdci UAE, kteří museli tvrdě pracovat. Navíc tým Pogačara potkala smůla – během závodu spadli hned čtyři jeho kolegové. Slovinský lídr se pádům vyhnul a i díky obětavosti svých domestiků se udržel v čelní skupině, která se postupně formovala před finálním vstupem do rozhodujících stoupání.
Rozhodující útok na Kwaremontu
Podobně jako při svém prvním vítězství zaútočil Pogačar na slavném Oude Kwaremontu, kde zrychlil natolik, že na jeho nástup nedokázal nikdo reagovat – ani Mathieu van der Poel, ani Wout van Aert. V krátkém úseku získal několik sekund a po překonání Paterbergu už byl jasným lídrem. Ve skupině pronásledovatelů se sice pokoušeli o stíhání Van Aert, Van der Poel, Mads Pedersen a Jasper Stuyven, ale spolupráce vázla a Pogačar mezitím navyšoval náskok.
Do cíle přijel osamocen, rozpažil ruce a vychutnal si chvíli triumfu – opět jako vítěz jednoho z nejtěžších a nejprestižnějších závodů silniční cyklistiky.
Van der Poel po nemoci, Pedersen druhý
Druhý skončil Mads Pedersen, třetí Mathieu van der Poel. Ten po závodě sportovně přiznal, že nebyl ve své kůži – krátce před závodem prodělal virózu a tři dny ležel v posteli. I přesto dokázal dojet na pódiu, což jen potvrzuje jeho výjimečnost. Wout van Aert se snažil závod rozhýbat svými nástupy, ale nakonec skončil čtvrtý. Pátý dorazil Jasper Stuyven.
Z Čechů se na start postavil Mathias Vacek z týmu Lidl-Trek, který závod dokončil na 80. místě – přesto pro něj byla účast cennou zkušeností na legendární kostkové klasice.
Emoce a význam vítězství
V cíli byly emoce silné. Pogačar se usmíval, objímal se s členy týmu a přijímal gratulace. „Měli jsme plán zaútočit na Kwaremontu a vyšlo to. Cítím se skvěle. Vyhrát Flandry podruhé, to je něco neuvěřitelného,“ uvedl vítěz v cíli. Jeho týmový šéf Mauro Gianetti nešetřil chválou: „Tadej podal výjimečný výkon. Byla to cyklistická paráda.“
Slovinec se tímto triumfem zařadil mezi legendy, které zvládly monument opakovaně – po boku Boonena, Cancellary či Van der Poela. Zároveň jde už o osmý monument v jeho dosavadní kariéře, což je ve 26 letech něco naprosto mimořádného.
Tadej Pogačar znovu dokázal, že patří k nejuniverzálnějším cyklistům historie. Vítězství na Flandrech je nejen dalším zlatým písmem v jeho palmarès, ale i jasným signálem, že v moderní cyklistice lze spojit sílu pro etapáky i klasiky. A že když máte talent, vůli a tým, není nic nemožné. Belgické Flandry to viděly na vlastní oči – a svět si zase připomněl, že jméno Pogačar bude ještě dlouho rezonovat v pelotonu i v historii.
Výsledky
Autor: Tým CykloRepublic
Foto: Vytvořeno pomocí AI
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.
Více informacíberu na vědomí