Jiří Ježek: Pokusím se vrátit zpět do vrcholové cyklistiky
Doslova k prasknutí, novináři obsazená pražská cyklistická restaurace Kolonial byla dnes dějištěm dlouho očekávané tiskové konference s Jiřím Ježkem, který se zotavuje ze závažného zranění na mistrovství světa v americkém Grennville.
"Jsem rád, že tady s vámi můžu být," byla úvodní věta Jiřího Ježka k zástupcům médií.
Jirka je v každodenní lékařské péči prof. Mudr. Pavla Pafka, Drsc., prof. Mudr. Jana Štulíka, Drsc. a Mudr. Jana Kryla, Csc. z Fakultní nemocnice Motol a jeho zdravotní stav se obdivuhodným způsobem velmi rychle lepší.
"Jirkův roční tréninkový objem činí 38 000 tréninkových kilometrů. Aby takovou porci mohl zvládnout, je jasné, že musí disponovat mimořádnými regeneračními schopnostmi. A to je také částečná odpověď na častou otázku, jak je možné, že se Jirkův zdravotní stav lepší doslova každým dnem," odpovídá trenér Jiřího Ježka, Viktor Zapletal.
Zajímavé informace zazněly od paní Mgr. Jitky Chizzoly ředitelky DAS pojišťovny právní ochrany a představitelů Evropské cestovní pojišťovny, které zastupují Jirku Ježka. Náklady na dosavadní léčbu jsou vyčísleny řádově v milionech korun a právní zástupci se netají tím, že se chtějí detailně věnovat problematickým plůtkům, které lemovaly cílovou rovinku v Greennville a které byly příčinou rozsáhlého zranění Jirky. Není to totiž pouze případ Jirky Ježka, před několika týdny měl podobně nepříjemný pád se zraněními obličeje Zdeněk Štybar a na právě ukončeném MS ve Španělsku o nohu jednoho z plůtků zavadila závodnice v týmové časovce, následoval pád opět provázený nepříjemnými zraněními. Plůtky v USA jsou specifické tím, že mají ostré hrany a jsou svařené v 90°úhlech. Evropské plůtky jsou sice zaoblené, ale naopak disponují "nožičkami", které přesahují do závodní trati a náraz do nich znamená okamžité zastavení kola a katapultování jezdce ze sedla.
Bezpečné plůtky jsou odkloněné ze silnice, vyrobené z oblých a tlustých trubek, navíc pokryté deskami s reklamou tak, aby v případě kolize závodníkovi nezapříčinily vážnější zranění. Ovšem takové ohrazení je k vidění pouze sporadicky a v podstatě jenom na závodech nejvyšší úrovně - OH, PH, ale i Tour de France.
Zatím není jasné, jak rychle bude léčba Jirky postupovat, Jirka v tuto chvíli nemůže pomýšlet na plnohodnotný trénink.
"Chtěl bych se zkusit vrátit zpět do závodního pelotonu. Když to nepůjde, nedá se nic dělat, ale udělám všechno pro to, abych se mohl postavit na start paralympijského závodu v Rio de Janeiru," říká Jiří Ježek, nejúspěšnější handicapovaný cyklista světa.
Zdroj: ČATHS