Datum zveřejnění: 07.03.2012
Po dlouhé zimě, ,která nás potrápila výkyvy teplot, třeskutými mrazy, sněžením i plískanicemi, se znovu hlásí o slovo jaro a s ním i nová cyklistická sezóna. Jarní projížďky na kole a aprílové počasí jsou ale náročné na správnou volbu oblečení. Jak se vybavit?
V jarních měsících je volba správného oblečení skutečnou alchymií. Ráno jsou teploty často i blízko nule a přes den naopak sluníčko prohřeje vzduch i na více než 20 stupňů. A když se do toho ještě přidají přeháňky, jež jsou tolik typické pro aprílové počasí, je skoro nemožné tomu všemu úspěšně čelit.
Základem úspěchu je vrstvení oblečení. Je dokázáno a zkušenosti sportujících lidí to denně potvrzují, že lepší je mít na sobě víc tenkých vrstev než málo tlustých. Takzvaný „cibulový“ systém vám zajistí, že budete vždy v suchu a teplotní pohodě a vyhnete se prochladnutí, které by mohlo vyústit v nachlazení či nemoc. Jak na to?
Spodní vrstva by měla být vždy tvořená funkčním tričkem, které rychle odvádí pot od těla a udržují pokožku v suchu. To obyčejná bavlněná trička nezvládnou a proto jsou funkční trička základním krokem, pokud chcete brát své oblékání pro sport důsledně. Slovíčko „funkční“ naznačuje, že tato součást cyklistovy garderoby není jen módním doplňkem, ale že má skutečný význam.
Většina funkčních triček je vyráběna z umělých materiálů, ale poslední dobou se začínají prosazovat přírodní materiály jako je bambusové vlákno nebo merino vlna. Tato velmi jemná ovčí vlna má přirozeně antibakteriální vlastnosti, odolává zápachu, rychle schne, je výjimečně prodyšné a zahřeje více než syntetické materiály. Zda se pořízením funkčních triček z přírodních vláken skutečně zachováte ekologicky, jak tvrdí marketing jejich výrobců, je otázkou. Každopádně však bývají tato trička velice příjemná na dotek a dobře se nosí. Je-li venku chladno, funkční trička můžete použít klidně dvě.
Jako další vrstvu můžeme doporučit teplý dres s dlouhým rukávem, přes který si ještě můžete obléci vestičku, která neprofoukne a ochrání trup před zbytečnými ztrátami tepla. Dres s dlouhým rukávem můžete mít vyrobený z Coolmaxu, což je prodyšný materiál používaný i pro letní dresy – proto jej volte spíše do teplejších podzimních dní. Na trhu jsou ale i dlouhé dresy s počesaným vláknem na vnitřní straně a ty logicky mnohem lépe zahřejí.
Na dolní končetiny nesmíme zapomenout. Například kolena nejsou prakticky vůbec chráněna svaly ani tukem a tak není těžké v těchto partiích těla prochladnout. První prosluněné dny jara nás svádějí k tomu sáhnout již po krátkých kalhotách, ale vyplácí se počkat, až se oteplí více. Do té doby je vhodné doplnit cyklistické kraťasy návleky a v případě, že se ještě zima nebude chtít vzdát a teploty budou stále nízké, nebojte se tak jako v zimě sáhnout po zateplených dlouhých cyklistických kalhotech – „čapácích“.
Pokud počasí vypadá nejistě a mohli byste zmoknout, hodit se vám bude lehká větrovka, kterou jednoduše smotáte do kapsy dresu a v případě potřeby vám velmi dobře poslouží. Není od věci si na kolo vzít i lehkou membránovou bundu, protože tyto oděvy mají vynikající odolnost proti vlhkosti zvenku,ale zároveň pomáhají odvádět maximum vlhkosti pryč od těla. Membránové bundy jsou proto výbornými doplňky funkčních materiálů spodních vrstev oblečení a jsou pro pocit tepelné pohody a pohodlí při jízdě výhodnější, než nejlevnější větrovky, které vůbec neventilují a nebo velmi málo.
S výše zmíněnými změnami teplot v průběhu dne souvisí další požadavek cyklistického oblečení: oblékejte se tak, aby bylo možné se tepelným změnám přizpůsobit. Podnikáte-li totiž celodenní výlet na kole, ráno je ještě chladno, přes den se oteplí, a večer se začne znovu ochlazovat. Je zbytečné se přes poledne potit v teplém oblečení, je-li 25 stupňů. Řešením jsou cyklistické návleky na dolní končetiny, na kolena, na ruce – v případě potřeby je lze sundat a schovat do kapsy v dresu nebo do batůžku. Výrobci cyklistického oblečení vyrábějí například i bundy s odepínacími rukávy a bundička se tak rázem může stát praktickou vestou.
Nezapomínejte při svých jarních vyjížďkách ani na všelijaké doplňky: dlouhoprsté rukavice, šátek na krk, prodyšnou čepičku nebo multifunkční šátek na hlavu a přes uši. Na tretry se prodávají lehké návleky, které jsou rovněž velmi praktickým doplňkem.
Zdraví máme jen jedno a přestože se teď již všichni těšíme na teplé počasí a oblíbené vyjížďky na kole, nepodceňujte počasí venku. Tím, že se na svůj cyklistický výlet oblečete málo rozhodně nástup jara neurychlíte.
Jak a kde si vybrat ideální cyklistické vybavení by vám rozhodně mohl pomoci jarní veletrh For Bikes, který se uskuteční ve dnech 30.3. – 1.4. v pražských Letňanech. Nepřebernou nabídku cyklistického oblečení si budete moci prohlédnout a vyzkoušet od značek Pearl iuzumi, Haven, 2 F, Tom bike – Santini, Kalas, Endura, Silvini, Progress spw., Axon, Euro sportivo - Dexter, Atex, Cykloschein, Hervis, Eleven, Sweep, Lawi, Sensor.
Veletrh For Bikes bude otevřen v pátek od 10.00 do 19:00 v sobotu a v neděli od 10:00 do 18:00. Vstupné v ceně 100 kč bude možné zakoupit na místě. A nezapomeňte, že pokud dorazíte na veletrh na kole /každý den do 12:00/ dostanete vstupné zdarma!