Vyjádření klubu SKC Prostějov k dopingové kauze Jany Horákové
Jana Horáková měla na loňském mistrovství světa horských kol pozitivní dopingový test na clenbuterol. Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne ji ve včerejším rozhodnutí uložila dvouletý zákaz činnosti, vlivem čehož Jana Horáková přišla o účast na OH v Londýně. Rozhodnutí mezinárodní sportovní arbitráže předcházel omilostňují verdikt disciplinární komise ČSC, který Janu Horákovou začátkem letošního roku zbavil obvinění. Proti tomuto rozhodnutí si však podala odvolání mezinárodní cyklistická unie UCI, o němž rozhodovala právě arbitráž v Lausanne.
Stanovisko SKC Prostějov:
Z pověření výkonného výboru, trenérů, závodníků a většiny členů SKC Prostějov Vám posílám stanovisko k rozhodnutí mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne, týkající se naší dlouholeté členky a reprezentantky Jany Horákové. Jana Horáková od počátku své aktivní kariéry úzce spolupracovala s našim klubem a našimi trenéry. Jedná se o vzornou reprezentantku České republiky a našeho klubu. Svým přístupem ke sportu, k životosprávě i morálně volními vlastnostmi byla a stále je velkým vzorem pro ostatní naše mladé sportovce. Z řady důvodů, z nichž některé níže uvedu, jsme pevně přesvědčeni, že Jana Horáková vědomě či úmyslně neužila nepovolenou látku a s rozhodnutím Mezinárodní sportovní arbitráže nemůžeme souhlasit.
Absolvovali jsme společně řadu výcvikových táborů, závodů, lékařských prohlídek a nikdy jsme nebyli svědky užití nepovolených látek. Dokonce i povolené podpůrné prostředky, které měla od klubu k dispozici, užívala minimálně a neměla je nikdy v oblibě. Nikdy neprojevila o nepovolené podpůrné látky zájem a k jejich užívání se stavěla negativně. Stejně tak i SKC Prostějov se k užívání nepovolených látek stavěl kategoricky záporně a nikdy i v dlouhé minulosti nebyly tyto nepovolené prostředky v klubu používány.
V cyklistických disciplínách jako je BMX a 4X, kterým se Jana Horáková věnuje nemá užívání clenbuterolu prakticky žádný význam, což bylo potvrzeno i vyjádřením sportovních lékařů, které Jana Horáková při své obhajobě předložila. Navíc četnost antidopingových kontrol, které Jana absolvovala, zejména ta z 27.8. 2011 na dráhovém MČR, těsně před odjezdem na závody do Švýcarska, kde jí byla látka zjištěna, jasně prokazují, že tuto látku neužívala. Nepoužívání clenbuterolu potvrdila i analýza vzorku vlasu, kterou Jana podstoupila a kterou při své obhajobě rovněž uplatnila před jednáním disciplinární komise, a které toto zohlednila při omilostňujícím verdiktu.
V poslední době se objevila celá řada případů, kdy došlo u sportovců ke zjištění clenbuterolu v jejich těle. Prokázalo se, že tuto látku je možno získat nevědomě konzumací potravin, což bylo rovněž před jednáním disciplinám komise doloženo. Jako příklad uveďme zjištění clenbuterolu u více stovky mladých fotbalistů na MS v Mexiku, a protože byl clenbuterol objeven v potravinách jídelny, kde se tito sportovci stravovali byli zbaveni viny.
Samotný pozitivní test našel tak malé množství, že je téměř na hranici měřitelnosti, kdy toto poukazuje na fakt, že se clenbuterol dostal do těla Jany Horákové požitím potraviny, která tuto látku obsahovala. V tomto množství navíc látka nemůže sportovci při sportovním výkonu přinést jakýkoliv prospěch. Jde o látku běžně se vyskytující v masu a mléce a vůbec v živočišných produktech. Tento výskyt je způsoben využíváním clenbuterolu v živočišné výrobě a to hlavně díky jeho schopnosti stimulovat nárůst svalové hmoty a redukovat tuk, a tak vede k produkci kvalitnějšího a v nákladech na výrobu levnějšího masa a vše ještě navíc v kratší době. V Evropské unii a USA je sice jeho použití jako samostatného stimulantu ilegální, nicméně jsou relevantní informace o použití ve Španělsku, Francii, Irsku, Mexiku a zejména Číně a Mexiku. V EU je dle mých znalostí maximální povolený residuální limit clenbuterolu 0,1 mikrogramů/kg masa, 0,5 mikrogram/kg jater a ledvin a 0,05 mikrogramů/l mléka. Tedy s ohledem na níže uvedené zdroje, ale i obecné vědecké poznatky, je v podstatě faktem, že se tato látka objevuje v běžných potravinách v množstvích, které zůstává po určitou dobu v lidském těle detekovatelné. Obsah clenbuterolu není na žádném z mastných výrobků uváděn a mastné výrobky nejsou na obsah této látky plošně a systematicky testovány.
V Prostějově dne 28.6.2012
Petr Šrámek, v.r.
předseda SKC Prostějov