Jak jezdit ve vedru bez úhony?

Jak jezdit ve vedru bez úhony?

Datum vydání: 23.06.2017

Léto nám nastoupilo razantně a tak se nabízí otázka, na co si při projížďce za vysokých teplot (a vlhkosti) dávat pozor.

Na tom, aby se vyjížďka za horkých letních dnů po všech stránkách vydařila a my si jí naplno užili, spíše než protrpěli, musíme zapracovat už před prvním šlápnutím do pedálů. 

V první řadě je důležité nezanedbat už samotnou materiální fázi příprav, která spočívá v nákupu kvalitního funkčního oblečení, brýlí s UV filtrem, dostatečně prodyšné přilby, treter apod. 

Na fyzickou zátěž ve vedru bychom pak měli tělo připravovat postupně tak, aby si stačilo zvyknout. Je tedy dobré začínat volněji. Pozor je nutné dávat i na pokožku, pro níž platí vlastně to samé. Vystavovat jí slunečnímu záření graduálně a přitom nikdy nezapomenout na aplikaci krému na opalování s vysokým faktorem - to jsou dobré zásady, kterými bychom se měli řídit. Nejcitlivějšími místy, které je potřeba obzvláště opečovávat, jsou nos, uši, tváře, paže a lýtka. 

Pokud cyklista plánuje delší trasu řídčeji osídlenou krajinou, je třeba si rozmyslet, kde a jak je možné doplnit tekutiny. To nás přivádí k pravděpodobně nejdůležitějšímu faktoru, který ovlivňuje cyklistův výkon a vůbec zdraví v letních dnech - hydrataci. 



Obecně se při jízdě ve svižném tempu doporučuje vypít půl litru až litr tekutin za hodinu jízdy, což představuje zhruba 10-12 mililitrů tekutin na kilo váhy sportovce. Cyklista by přitom měl pít průběžně a po troškách tak, aby se vyhnul nejenom dehydrataci, ale také žaludečním problémům. Pokud máme tekutin dostatek, je také dobré chladit tělo políváním krku, předloktí anebo stehen.

Opomíjená je i potřeba dostatečně pít PŘED a PO jízdě. Před jízdou se také občas doporučuje vychladit si (ne zcela) naplněný bidon v mrazáku. Ten pak v ideálním případě nabídne výborné osvěžení, protože než cyklista spořádá první láhev, nápoj z mrazáku se stane pitným a zároveň osvěžujícím.

Po švihu se doporučuje dát si vychlazený proteinový nápoj, neboť ten efektivně přivede s živinami do svalů i vodu. Výživu samozřejmě není radno opomenout ani v průběhu jízdy. Tělu je potřeba dodávat energii i tehdy, kdy nemáte na jídlo ani pomyšlení. Za vysokých teplot je prostě potřeba jíst jako kdykoliv jindy. 
 
Zapomeňte na pýchu. Pokud cítíte potřebu si odpočinout, zastavte někde ve stínu a odfrkněte si. Není totiž vedro jako vedro. Pokud se k horkému počasí přidá i vysoká vlhkost, je to pro tělo v mnohých aspektech ještě větší "záhul".
 


Potem se tělo chladí, když jím vlastně odvádí vnitřní teplo. Nicméně za vysoké vlhkosti se pot odpařuje pomaleji a nedostatečně. Tělo se potom přehřívá a sportovci se pocitově zdá býti ještě tepleji. Organismus se snaží v nouzovém režimu ochladit roztáhnutím cév, vnitřní teplota je ale o to vyšší. Nevýhodou suchého vedra je naopak to, že se pot a také tělesné tekutiny (např. skrze oči a sliznice) rychle odpařují a tím roste riziko dehydratace. 
 
Pokud máte tu možnost a nejde vám o to se na kole opálit do zlatova, vyjeďte raději ráno nebo večer. Je příjemněji, vyhnete se spoustě výše zmíněných rizik spojených s přímým sluncem a vedrem a budete mít i více sil. V parnu letního dne totiž většina smrtelníků nedokáže vyvinout takový výkon, jako za příhodnějších klimatických podmínek. 
 

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 






Reklama 


Aktuální novinky a videa

AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (3.2-9.2.2025)
03.02.2025 | Kategorie: ostatní
Připravili jsme pro vás přehled nejlepších slevových akcí, které tento týden cyklistika nabízí!
MS Liévin 2025: výsledky
02.02.2025 | Kategorie:
Mistrovství světa v cyklokrosu: Mathieu van der Poel opět králem, Bukovská veze stříbro!
02.02.2025 | Kategorie: cyklokros
Mistrovství světa v cyklokrosu ve francouzském Liévin přineslo napínavé souboje a skvělé úspěchy českých jezdců.
Kristýna Zemanová přestupuje do ženského týmu VIF Cycling
30.01.2025 | Kategorie: ostatní
Čtyřnásobná česká šampionka po šesti letech opouští Brilon Racing a stává se součástí ženského týmu VIF Cycling.
Česká amatérská cyklistka Kateřina Rusá překonala další rekord: za rok najela 55 555 kilometrů
29.01.2025 | Kategorie: ostatní
Amatérská vytrvalostní cyklistka Kateřina Rusá totiž najela za loňský rok jen těžko uvěřitelných 55 555 kilometrů.
Wout van Aert potvrdil účast na mistrovství světa v cyklokrosu!
28.01.2025 | Kategorie: cyklokros
Belgický cyklokrosař Wout van Aert, trojnásobný mistr světa v této disciplíně, potvrdil svou účast na nadcházejícím mistrovství světa v cyklokrosu.
Nosky - Revoluce v dýchání pro sportovce i nesportovce
27.01.2025 | Kategorie: Testy
Jedná se o speciální pásky na nos, které rozevírají nosní dírky, usnadňují tak dýchání a zvyšují přísun kyslíku až o 20%. 
Cyklokrosový víkend ovládl Van der Poel, Bukovská zazářila mezi juniorkami
26.01.2025 | Kategorie:
Cyklokrosový víkend ovládl Van der Poel, Bukovská zazářila mezi juniorkami
26.01.2025 | Kategorie: cyklokros
Světový pohár v cyklokrosu přinesl napínavé závody v belgickém Maasmechelenu a nizozemském Hoogerheide.
Novinka v údržbě - navoskujte si řetěz s RSP
22.01.2025 | Kategorie: ostatní
Biologicky odbouratelný vosk na řetězy RSP Bio Wax Distance využívá pouze ty nejkvalitnější přísady.
» více novinek a videí