Profíci a odpad – spojení, o kterém by se mělo mluvit víc

Profíci a odpad – spojení, o kterém by se mělo mluvit víc

Datum vydání: 07.09.2016

Čím dál častěji jsou vyzdvihovány fyzické a morální přístupy cyklistů v porovnání s fotbalisty. Nezřídka totiž cyklisté bojují nejen se soupeři ale i s více či méně těžkými zraněními, s kterými dokončují závody a to zpravidla bez dětinského pláče a teatrálních gest.

Ve vrcholové cyklistice jsou fyziologické a výkonnostní rozdíly mezi sportovci tak malé, že je to často schopnost snést víc bolesti než ostatní, co rozhoduje. Nicméně ani cyklisté bohužel zatím nejsou a nemohou být reklamou na dokonalé sportovce, protože jejich chování v určitých směrech není hodné obdivu. Řeč je o odpadu, který profíci (a bohužel také nepochopitelně i někteří amatéři, kteří se v tomto chování zhlédli) vyprodukují a následně se ho zbaví prostým zahozením během cyklistického závodu. Obaly od energetických gelů, tyčinek, sendvičů a bidony pak ještě dlouho signalizují, kudy že to závod vedl.

Lovci suvenýrů z řad fanoušků totiž jen těžko mohou vysbírat všechny plastové láhve, kterých jediný borec zahodí průměrně dvě za hodinu závodu! A to nemluvíme o případech, kdy bidony končí na úpatích horských srázů či jiných nepřístupných místech. Stačí si pustit jakýkoliv silniční závod pro získání přehledu o možných nalezištích kusu plastu i se sponzorem jeho bývalého majitele – v horších případech to jsou přírodní rezervace, v těch lepších jen příkopy. Pravdou je, že se v poslední době vozí bidony z polyetylenu, které se údajně do pěti let v přírodě rozloží, ale i tak je spotřebována spousta energie na jejich výrobu, než aby po pár doušcích skončily v kopřivách.

V minulých letech se dokonce skupiny fanoušků a také environmentalistů tímto fenoménem tolik pobouřily, že na závodníky podaly hromadnou žalobu (Valonský šíp 2010 či Lutych – Bastogne – Lutych 2013). Jedním z posledních incidentů pak byly pokuty týmům ze strany tamních pořadatelů na loňském etapáku Kolem Ománu.
 

 
Mezinárodní cyklistická unie (UCI) totiž ve svých směrnicích (2.2.025 a 2.3.026) přikazuje závodníkům zbavovat se odpadků jedině v organizátory pro tento účel speciálně vytyčených zónách. UCI jim (ovšem pouze) doporučuje stanovit tyto zóny před začátkem a za koncem bufetu a taktéž v dostatečné míře před bannerem ʹ20 kilometrů do cíleʹ. Navíc UCI chce podporovat traťové komisaře v pokutování jezdců, kteří se proti tomuto pravidlu provinili.

Dobře, ale co mají cyklisté v rychlosti padesáti kilometrů za hodinu dělat s prázdným bidonem, když nemají místo na nový? To je samozřejmě velice palčivá otázka. K odpovědi na ni by nás mohla přiblížit strategie, která se už v menší míře začala uplatňovat v boji proti odhazování výše zmíněných plastových obalů od jídla. Některé týmy pro tento účel jednoduše nechaly na dres přišít speciální kapsu. Je totiž velká hloupost a ignorance nejvyššího stupně říci, že by prázdný obal od energetického gelu závodníka příliš zatěžoval ve stoupání. A kolik váží prázdný bidon? O moc víc to nebude, ale u něj je samozřejmě problém s objemem. Kdyby však byla použita speciální kapsa alespoň na čas, než jezdec dojede k vhodnějšímu, či dokonce speciálně určenému místu, hodně by to pomohlo.

Cyklistika přitahuje díky svému kouzlu celosvětově čím dál tím více lidí, z nichž nezanedbatelné množství sleduje přenosy z cyklistických závodů. Právě pro takový dosah má tento sport úžasný potenciál v tom poukázat na palčivé problémy tohoto světa, jakými jsou i nadměrná tvorba odpadu a tím znečištění životního prostředí. Kdyby třeba Chris Froome, Peter Sagan či Alberto Contador měli kapsy plné obalů od tyčinek, jen hlupák by se pohoršoval, naopak. Když se postaví k tomuto problému se stejnou zodpovědností, jako ke své práci, získají si obdiv i z řad lidí možná dosud cyklistikou nepolíbených a hlavně půjdou skvělým příkladem pro ostatní.

Podobné články:


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.Více informací
beru na vědomí
Reklama ► 


Reklama ► 






Reklama 


Aktuální novinky a videa

AKCE TÝDNE: Nejvýhodnější týdenní nabídky (3.2-9.2.2025)
03.02.2025 | Kategorie: ostatní
Připravili jsme pro vás přehled nejlepších slevových akcí, které tento týden cyklistika nabízí!
MS Liévin 2025: výsledky
02.02.2025 | Kategorie:
Mistrovství světa v cyklokrosu: Mathieu van der Poel opět králem, Bukovská veze stříbro!
02.02.2025 | Kategorie: cyklokros
Mistrovství světa v cyklokrosu ve francouzském Liévin přineslo napínavé souboje a skvělé úspěchy českých jezdců.
Kristýna Zemanová přestupuje do ženského týmu VIF Cycling
30.01.2025 | Kategorie: ostatní
Čtyřnásobná česká šampionka po šesti letech opouští Brilon Racing a stává se součástí ženského týmu VIF Cycling.
Česká amatérská cyklistka Kateřina Rusá překonala další rekord: za rok najela 55 555 kilometrů
29.01.2025 | Kategorie: ostatní
Amatérská vytrvalostní cyklistka Kateřina Rusá totiž najela za loňský rok jen těžko uvěřitelných 55 555 kilometrů.
Wout van Aert potvrdil účast na mistrovství světa v cyklokrosu!
28.01.2025 | Kategorie: cyklokros
Belgický cyklokrosař Wout van Aert, trojnásobný mistr světa v této disciplíně, potvrdil svou účast na nadcházejícím mistrovství světa v cyklokrosu.
Nosky - Revoluce v dýchání pro sportovce i nesportovce
27.01.2025 | Kategorie: Testy
Jedná se o speciální pásky na nos, které rozevírají nosní dírky, usnadňují tak dýchání a zvyšují přísun kyslíku až o 20%. 
Cyklokrosový víkend ovládl Van der Poel, Bukovská zazářila mezi juniorkami
26.01.2025 | Kategorie:
Cyklokrosový víkend ovládl Van der Poel, Bukovská zazářila mezi juniorkami
26.01.2025 | Kategorie: cyklokros
Světový pohár v cyklokrosu přinesl napínavé závody v belgickém Maasmechelenu a nizozemském Hoogerheide.
Novinka v údržbě - navoskujte si řetěz s RSP
22.01.2025 | Kategorie: ostatní
Biologicky odbouratelný vosk na řetězy RSP Bio Wax Distance využívá pouze ty nejkvalitnější přísady.
» více novinek a videí